Bodrum Rehberiniz

Yol

Bodrum Hakkında

Bugünkü Bodrum'da hayat, gündoğumundan bir saat önce, minarelerden dalga dalga yayılan ezan seslerinin ardından başlar. Ezan sesi kimini uyandırır, günün işlerine koyulma vakti geldiğini hatırlatır, kimini ise şehrin capcanlı gece yaşamından koparıp uykuya salar.

Belki de bu tezattır Bodrum'un bir tatil beldesi olarak eşsizliğini ve farklılığını ortaya çıkaran. Bir yanda su sporları, mükemmel alışveriş olanağı, deniz ürünleriyle bezeli unutulmaz akşam sofraları ile tatil olanakları, diğer yanda eşsiz bir kültürel ve tarihi mirasın sundukları ile Bodrum'da her şey farklıdır; geceyle gündüzün birbirine karıştığı bir beldedir.

Bodrum pek çok kalpte özel bir yer tutar. Türk sanaçı ve entelektüelleri için popüler bir yuvadır. Bodrum'da yaşadığı bilinen ilk yazar, "Halikarnas Balıkçısı" namıyla Cevat Şakir Kabaağaçlı'dır. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923 yılında kurulmasından sonra, Cevat Şakir Kabaağaçlı, günün politikasına ters düşen görüşleri yüzünden Bodrum'a sürülmüştü. Buradaki yaşam hakkında yazdığı roman ve öyküler, kendisi gibi romantikleri buraya çekti ve bugünkü Bodrum'un keyfini çıkardığı o bohem atmosferin doğmasına büyük rol oynadı. Adının Türkiye'nin dışında pek bilinmemesine karşın, Cevat Şakir Kabaağaçlı en az Kral Mozolus kadar Bodrum'un ünlü bir sakinidir.

Müezzinin ezanla duaya çağrısı, gece ile gündüzün ardarda işlevinde mecazi bir anlam taşırken, Bodrum'un bize sunduklarına bir göz atalım.

Bodrum ve çevresinde, hiç bir noktadan denize asla uzak değilsiniz. İşte bu özelliğinden dolayı, Bodrum'da gecelerken, çevresindeki tüm cennet sahilleri bir bir dolaşabilirsiniz. Ağustos ayında ortalama günlük sıcaklık 33°C, deniz suyu ortalama ısısı ise 25°C olduğundan, bu yöre su sporları için idealdir.

Doğruyu söylemek gerekirse, Bodrum'un çevresindeki kumsal Türkiye'nin en güzel kumsalı değildir, çünkü biraz dar ve çakıllıdır. Ancak, her köy veya konak yerinde, ev ve kıyı restoranlarının önlerinde, güneşlenebilmek için herkese açık tahta şezlonglar uzanır. Güneşlenmek ve yüzmek için gereken konfor ve anlayış vardır. Şezlongların kiralık olmaması buradaki bir başka olumlu yandır. Gerçi bazı oteller bir kaç şezlongu kendi müşterilerine ayırırlarsa da, kumsaldaki esas kural, ilk gelene yer ve servis vermektir.

Türkiye sahillerinden daha temiz ve daha duru kıyılar bulmak oldukça zordur. Nereye giderseniz gidin, görüntü adeta mükemmeldir. Bunun yanı sıra, med ve cezirin kuvvetli olmadığı ve güçlü dalga ve akıntıların bulunmadığı bu sakin sular, gerek yüzücüler, gerekse şnorkelle dalanlar için ayrı bir cennettir. Çevrede, bir nefeslik dalıştan daha uzun süre suyun altında kalmak isteyen amatörler veya tecrübeli dalgıçlar için, başka yerlerdeki dalış maliyetlerinin çok altında, dalma aksesuarı kiralayan ve talimatları sunan pek çok merkez bulunmaktadır.

Geçenlerde ünlü bir rüzgar sörfü dergisinde, Bodrum ve yöresinin dünyanın en iyi rüzgar sörfü mekanlarından biri olduğu yazılmıştı. Yörenin her köşesinde bir sörf bulabilirsiniz.

Sörf okulları ve kiralama yerleri özellikle Gümbet ve Bitez çevrelerinde bulunmaktadır. Eğer hızı ve her tür heyecanı seviyorsanız, bu kıyalarda ayrıca su kayağı, jet-ski ve para-ski (paraşütle su kayağı) olanaklarını bulabilirsiniz.

Bodrum tersaneleri, yat yapımcılığında Türkiye'de en önde gelir. Bu nedenle, Bodrum Marina'sında her tür tekne bulma olanağına sahipsiniz. Bunun yanısıra, kanolar ve deniz bisikletlerinden lüks motorlara kadar tüm deniz araçları da bulunmaktadır.

Her gün Bodrum limanından çevredeki kıyı köylerine kalkan günübirlik turlar en ucuz deniz gezileridir.

Yerli kaptan ve tayfalar eşliğinde bu teknelerle günün en büyük keyfi yaşanır; yol üzerindeki en gizemli sahillerde yüzülür ve genellikle bir kıyı restoranında öğlen yemeği yenilir. Bunların arasında en popüler olanlarından biri de "Karaada" gezisidir. Burada ılık pınarlar kıyıdaki bir kayadan çıkar, gölete dökülerek denizle birleşirler. Ayrıca, gerçek anlamda denize açılmayı sevenler, motorlu ve yelkenli, konforlu yatlarla ve düzineli gruplar halinde haftalık deniz turlarına çıkabilir.

Tatillerini kıyıda geçirmeyi planlayanlar için de yapacak pek çok şey bulunmaktadır.

Türkiye, tüm dünyadaki diğer tarihi ve arkeolojik yöreler içinde en tanınmış ve bilinen eser ve yerlere sahip olmanın gururunu taşımaktadır. Bodrum'un Ege'ye bakan yerleşim bölgelerinde bu tür örneklerin en iyileriyle karşılaşılmaktadır. Dünyaca ünlü Efes şehrinden veya Didim'deki eşsiz Apollo Tapınağı'ndan garip ve gizemli İassos'a kadar uzanan ikibin yıllık bir geçmişe yalnızca birkaç saat içinde ulaşılabilmektedir. Organize turlarla, araba kiralayarak veya halk otobüsleriyle bir gün içinde bir çok yeri gezip görmek mümkündür. Bodrum'un tarihi ise ayrı ber değerdir. "Tarihin babası" Herodot burada doğmuştur. Mozolus'un dünyanın yedi harikasından biri olan mozolesinin yeri buradadır. Büyük İskender de Bodrum'da uzun yıllar kalmıştır.

Bugünkü Bodrum, modern çağın ikibin yıllık bir tarihle kucak kucağa yaşadığı yerdir.

Şehrin içinde görülmesi gereken yerler ise şunlardır: Mozole, şehrin yukarısındaki tepede kurulu amfitiyatro ve onbeşinci yüzyıldan kalan Bodrum Kalesi. Başdöndürücü güzellikteki bahçeleri, kalın taş duvarları ve birbirinden farklı kuleleri ile görülmesi gereken yerlerin başında gelen Kale'de sualtı arkeolojisini sergileyen bir de müze bulunmaktadır.

Alışveriş etmeyi sevenlerin gözdesidir Bodrum. Deri giysi ve eşya en son model ve en uygun fiyatlarla satılmaktadır. Türkiye, halı ve kilim üretiminde dünyada en önde gelen merkezlerden biridir. Geleneksel el dokuması halılar burada her yerden daha ucuzdur. El işi takılar, pirinç, bakır, tahta oymacılığı ve her tür armağanlar burada çeşit çeşittir ve dostça ikram edilen bir bardak çay eşliğinde fiyatlar konusunda ciddi tartışmalar yapılır. Yurdumuzda aynı zamanda geniş çapta tekstil üretimi yapılmaktadır. Modern ve spor giysiler çok uygun fiyatlarla satışa sunulmuştur. Yerel terziler "şalvar" türü geleneksel giysi veya gece elbiselerini, alıcıların bedenlerine göre hemen düzelterek sunarlar.

Bodrum Pazarı gerçek bir Türk pazar yeridir. Her salı kumaş, giyim ve perşembe-cuma günleri de çevre köylerden gelen çiftçi ve tüccarlar mamullerini pazar yerine getirerek satarlar. Yalnızca atmosferi görmek için bile bu pazaryerine gidilmeye değer. Taze meyve, peynir türleri, her tür baharattan, giysi, ayakkabı ve halıya kadar her cins mal, üzerinde sıkı pazarlıklar yapılarak, alıcısını bulur. Bodrum, geçtiğimiz bir kaç yıl içinde daha da popüler olduğundan, hizmet türleri de genişlemiş. Şehir, gerek buradaki yerleşik halk, gerekse turistler için kendi kendine yeten mükemmel bir ortam haline gelmiştir; doktor ve diş hekimi, çamaşırhane, oto tamir hizmetleri ve dükkanlardan oluşan ufak bir metropol olmuştur.

Bodrum'da uzun süreli yaşamayı planlayanlar için, yörede uzun devreli kiralık ve satılık mekanlar bulunmaktadır.

Yatlarıyla gelen ziyaretçilere, Bodrum, Karada Marinasında gereksindikleri her tür hizmet sunulmaktadır. Dörtyüzelli tekne kapasiteli yeni marina, bir yatçının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Bu nedenle de birçok tekne sahibi teknelerini buraya sürekli olarak çekmiştir. Ilık ve dinlendirici atmosferiyle Bodrum, yerli ve yabancı pek çok kişinin buraya yerleşmesi nedeniyle büyümektedir. Büyümenin değişim getirmesi kaçınılmazdır; ancak bazı şeyler neyse ki her zaman aynı kalacaktır. Burada hava her zaman güneşli ve halk her zaman konukseverdir.

 
Kiralık Arabalar
Kiralık Guletler
Telif Hakkı © 2000-2017 George Simpson Fotoğrafçılık. Bütün Hakları Saklıdır.