Bodrum Rehberiniz

Yol >> Yarımada >> Gündoğan

Gündoğan

Otomobille Yalıkavak'tan bir kaç dakika doğuya doğru, yol kenarlarındaki harika kaya oluşumlarını ve çam ormanlarıyla örtülü yüksek tepeleri geçerek gidildiğinde, yol, tek başına ayakta duran Gündoğan köyüne çıkar. Eski bir Rum sözcüğü olan "Farilya" "güneşin doğuşu" demektir ve hala bazı yol işaretlerinin üzerinde bu sözcük yazar.

Bir zamanlar çoğu halk sahilde yaşar, balıkçılık ve sünger avcılığı gibi yerel endüstriyi desteklermiş. Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz savaş gemileri buradaki halkı korkutmuş; onlar da içerilere kaçarak, rıhtımı öylece olduğu gibi ve ıssız bırakmışlar.

Bir zamanlar önemli bir balıkçılık merkezi olan Gündoğan'ın bugün önemli geçim kaynakları tarım (özellikle de narenciye) ve turizmdir. Sahilde birkaç konforlu ama küçük otel hizmet verir. Çok özel kıyı restoranları, Gündoğan'ın eska balıkçılarının taze taze yakaladıkları deniz ürünlerini gururla sunarlar. Sahili baştan başa geçen bir yol kumsalı kaplarsa da, kıyıdan denize uzanan küçük iskelelerin üzerinde denize girilir ve güneşlenilir. Küçük limanda günübirliğine kiralanabilen tekneler vardır.

Gündoğan'da ayrıca bazı tarihsel eserler de bulunur. Koyun karşısındaki Küçük Tavşan Adası'nın yamacında eski bir Rum kilisesi görülmektedir. Köyün üst yanından yamaca doğru dikçe bir tırmanıştan sonra, kayalardan oyulmuş 50 taş basamağa varılır ve buradan da küçük fakat harika görünümlü bir manastırın girişine gelinir. Bundan başka, Yalıkavak-Torba anayolunun biraz ilerisinde, köyün yukarı kısmının karşısındaki gümrah çam ormanının arasından başı göğe doğru yükselen eski bir Osmanlı kulesi görülür.

Gündoğan, Bodrum

 
Kiralık Arabalar
Kiralık Guletler
Telif Hakkı © 2000-2017 George Simpson Fotoğrafçılık. Bütün Hakları Saklıdır.